Embriyo Dondurma

Embriyo Dondurma
Embriyo dondurma işlemi, embriyoları koruyan kültür solüsyonları (krioprotektanlar) içerisinde dengelenip özel bir makine sayesinde kademe kademe soğutulup dondurulması ve sıvı nitrojen (-196C) içerisinde depolanmasıdır.

Hastanemizde tedavi gören anne adayımıza en iyi kalitedeki embriyolar seçilerek transfer edildikten sonra geriye kalan embriyoların içinden en iyi kalitede olanları seçilip çiftimizin de onayı ile dondurularak saklanmaktadır.

Embriyo dondurmada ki önem, ilk transfer işlemi sonrasında gebelik elde edilememiş ise yada çiftimizin ikinci bir çocuk isteği durumunda dondurularak saklanan embriyolar çözülerek yeniden anne adayımızın rahmine yerleştirilebilir. Bu işlem sayesinde anne adayımızın yumurtalıklarının ilaçla uyarılmasına ve yumurta toplama işlemine gerek kalmaz. Hastanemizde 3 ila 5. gün embriyoları vitrifikasyon (dondurma, cam’laştırma) yöntemi ile başarılı bir şekilde saklanmaktadır. Embriyolar dondurulduktan sonra, yasalar tarafından belirlenmiş olan 5 yıl boyunca bu yöntem ile saklanabilmektedirler.

Bu yöntem sayesinde, tedavi sonrasında kalan embriyoların dondurulması çiftlerimiz için daha ekonomik, fiziksel ve psikolojik olarak daha az yorucu ve daha kısa sürede oluşan bir tedavi şansını doğurmaktadır.

Polikistik over sendromu olan anne adaylarımızda yumurtalıkların kullanılan hormon ilaçlarına karşı aşırı bir cevabı olursa bu etkilere ‘’ovaryen (yumurtalık) hipertimulasyon sendromu ‘’ denir. Elde edilen bütün yumurtalar toplanarak oluşan embriyolar dondurularak daha sonra hastaya transfer edilmek üzere saklanmaktadır.

Tüp bebek tedavisi sırasında endometrium kalınlığı (rahim zarı kalınlığı) yetersiz görüldüğünde, endometrial polip (rahim içi kalınlaşması) tespit edildiğinde yada transfere yakın zamanda kırılma kanaması olduğunda embriyolar dondurulup daha sonra transfer edilmek üzere saklanır.

Kanser kemoterapisi ya da radyoterapisi öncesinde  embriyo dondurulması önerilmektedir.